2024-2025

Duna-nap Duna utca módra

Valószínű sok iskolában gondolnak nosztalgiával a három éve eltörölt egynapos félévi szünetre. A pozsonyi Duna utcai alapiskolában ezt a „hiányt” már harmadik éve egy tanításmentes projektnap megvalósításával oldjuk fel. 

Január utolsó napjára a Dunára fókuszáló tematikus napot hirdettünk meg a felső tagozatos osztályok számára, mely egyben újabb pontgyűjtő tevékenységek sorát jelentette az osztályok éves versenyében. A Duna számunkra nemcsak egy a sok folyó közül. Pozsony folyója ugyanis egyben névadója annak az utcának, amelyen iskolánk áll, s amelyet oktatási intézményünk nem hivatalos neveként is használnak. A Duna tehát mi (is) vagyunk. 

Kétszer 45 perc állt a tanulók és osztályfőnökeik, helyettes osztályfőnökeik és néhány gimnazista mentor számára, hogy az első óra előtt átvett feladatsor alapján felkészüljenek azok bemutatására az egész felső tagozat és a háromtagú zsűri előtt a tornateremben. Az első órára becsengetve osztályonként egy pár elindult az iskola táncpróbatermeként is használatos, tükrökkel felszerelt helyiségébe, hogy Janda Andrea tanárnő segítségével megtanuljanak egy tánckoreográfiát Johann Strauss Kék Duna keringőjének örökzöld zenéjére. A többiek az osztályban csoportokat alakítottak, és együttműködve, ötletelve fogtak neki a megadott feladatoknak. Tíz órakor megtelt a tornaterem lelkes felsősökkel, és az igazgatónő, Morvay Katalin, a mentorcsoportot vezető magyartanár, Sill Zsuzsanna és a gimnazista diákparlamentet képviselő Écsy Eszter alkotta zsűri előtt bemutatták a kétórányi munka termését. Kreativitásból, kooperációból mindenki jelesre „vizsgázott”. 

Ezen a napon sokkal többet megtanultak, megismertek a tanulóink, mint egy hagyományos iskolai napon. A 120 évvel ezelőtt született költőóriásunk, József Attila A Dunánál című versének első tételét bravúrosan átírták, pedig az eredeti szöveggel még sosem foglalkoztak magyarórán. A Dunával kapcsolatos dalcsokorban nemcsak a Hej, Dunáról fúj a szél sorai szerepeltek, hanem rábukkantak az Egy Duna-parti csónakházban c. Szenes Iván-szerzeményre is. Az ötperces prezentációkban rengeteg információt begyűjtöttek a vén folyóról. Érdemes lenne kipróbálni az egyhetes Duna melletti utakat is, melyeket egy utazási iroda nevében raktak össze. A zsűri tagjai ámultak és bámultak, amikor megnézték a leadott étlapjaikat,  ill. egy biológia-tankönyvnek a Duna élővilágát bemutató, illusztrált oldalát. A Dunát megörökítő, osztályonként készített 5-5 fotót közzétesszük az iskolában, és gondoskodunk arról, hogy a Dunáról készült rövid videóikat is minél többen lássák. Amíg pedig a zsűri döntésére vártunk, a 20 kérdésből álló Kahoot-kvízből megtudhattuk többet közt, hogy a dunai galóca egy halfajta és a Duna Bizottság Budapesten székel. 

A Duna-napon a nyolcadikosok bizonyultak a legkreatívabbaknak a pontszámok alapján, de ez nem jelenti azt, hogy a többi felső tagozatost ne dicsérnénk meg minden oldalról. Valójában ugyanis ezen a napon nem is a verseny volt elsősorban a lényeg, hanem az, hogy a harmadik ilyen projektnapunk is nagy sikert aratott a résztvevők körében. Folyt. köv. jövőre! 🙂 

Iró Erzsébet  igazgatóhelyettes    

A rovat cikkei

Ezt olvasta már?
Bezárás
Back to top button