Diáknap a „Duccán”
Az idei, november 15-én tartott, a gimis Diákönkormányzat által szervezett diáknap remek hangulatban és aktív tevekénységek sokaságával telt a „Duccán”. A tanításmentes délelőttöt sportverseny, ügyességi állomások és fordított tanórák tarkították.
A diáknapot Kulcsár Mónika igazgatóhelyettes Csémi Mátéval, a DÖK elnökével nyitotta meg – Máté e napra megbízott diákigazgató lett. Megtudtuk, hogy a diáknap tradíciója 1941-be nyúlik vissza, ekkor a Nemzetközi Diáktanács november 17-ét diáknappá nyilvánította emlékezve arra, hogy 1939-ben ezen a napon Hitler parancsára bezárták az összes felsőoktatási intézményt Cseh- és Morvaországban, és több mint 1200 tanárt és diákot hurcoltak el koncentrációs táborba. És nekünk, diákoknak nem szabad elfelejtenünk azt sem, hogy 35 éve, 1989-ben ezen a napon kezdődött Csehszlovákiában a kommunista rendszert megbuktató bársonyos forradalom.
A rövid történelmi kitérő és néhány buzdító szó után kezdődhetett is a sportverseny – ez évben osztályok közötti röplabdabajnokság a tornateremben – és az ügyességi versenyek az osztályokban. Igyekeznie kellett minden osztálynak a lehető legjobb teljesítményt nyújtani, ugyanis mindkét eredmény beszámít az osztályok egész évben zajló versenyébe! Hadd emeljek ki párat az ügyességi versenyek közül! Az öltözködős állomás bizonyult a leghumorosabbnak: osztályonként egy-egy kiválasztott diáknak kellett tíz különböző ruhadarabot, pl. téli kesztyűt vagy épp rakott szoknyát magára aggatnia. Egy másik állomáson az eszükre volt szükségük a versenyzőknek, ugyanis általános műveltségi kérdéseket kellett megválaszolniuk, mint például: „Ki alkotta meg a periódusos táblázatot?” Ez természetesen – ugye mindenki tudja 😊 – Mengyelejev nevéhez fűződik. Az állomások közt volt még pexeso, kirakós vagy épp papírpoharakból tornyot építő állomás.
Ezek után következett a fordított tanórai rész. Az egyik diáktanár én, Bence voltam, kémiaórát tartottam az évfolyamomnak és négy tanárnak, akik a diákok bőrébe bújtak e két óra erejéig. A kísérletek közül a leginkább szemet gyönyörködtető a lángfestés volt, ahol a réz sarki fényre emlékeztető, csodálatos zöldre festette a lángot. Egy másik kísérletnél önkéntes diákokra volt szükségem, akik nagy bátorságról tettek tanúbizonyságot, és engedték lángra lobbantani kezükben a propán-bután habot. A kísérlet természetesen biztonságos volt, de egyben nagyon látványos, emiatt több tanárdiákunk is bevállalta. Ezalatt a többi gimis osztályban is folyt a tanítás, zeneórát és egyéb tanórákat tartottak a diáktanárok, ötletes prezentációkkal, Kahootokkal, kreatív témákkal tarkítva órájukat.
Összességében az idei diáknap tartalmasan és vidáman telt, és szerintem tanáraink is élvezték, hogy a diákok bőrébe bújhattak egy kicsit. A Diákönkormányzatunk ez alkalommal is remekül vizsgázott szervezésből és lebonyolításból, köszönet és gratuláció illeti őket!
Tepea Heiva Victoria és Baráth Bence, I.A