A Lovacskák csapat sikere: a hungarikumok nagyszerű ismerői
„Talán azért is jó magyarnak lenni, mert bárhol éljünk ezen a világon, a szívünk mindig megdobban a magyar szó hallatán, hiszen ez mindig eszünkbe juttatja, hogy honnét származunk. Az édes szülőföldet, amely összeköt minket Magyarországgal.” (Idézet a Lovacskák csapat esszéjéből.)
Mi jut eszünkbe a szóról: hungarikum? Először is olyan különleges, egyedi értékek, amelyek Magyarországhoz köthetőek, és a magyar kultúra, a hagyományok, a természeti kincsek vagy a gasztronómia kiemelkedő részét képezik. Felvillan előttünk például az Erős Pista, a mohácsi busójárás, a Hévízi-tó, a matyó hímzés.
Hungarikum címmel hirdetett vetélkedőt a királyszállási Összetartozás Népfőiskola, amely a hungarikumok és nemzeti értékeink megismerését célozta meg a Kárpát-medencei általános iskolák 7. és 8. osztályában tanuló diákok számára. A játékos vetélkedőbe hetedikeseink is nagy lelkesedéssel kapcsolódtak be. Bíró Barbara, Csaplár Zoé és Juhász Ádám egy csapatot alkottak, és a Lovacskák nevet választották maguknak. Ezzel pedig elkezdődött a többfordulós megmérettetés.
Az első feladatlap 25 kérdésére hiba nélkül válaszoltak, maximális pontszámot kaptak a zsűritől, így továbbjutottak. A vetélkedő második fordulója már igényesebb munkát követelt tőlük. Prezentációt kellett készíteniük egy szabadon választott települési, tájegységi, vármegyei kiemelt nemzeti értékről vagy hungarikumról. Kis csapatunk a mohácsi busójárást választotta témául, sokrétű kutatást folytattak e jeles hagyomány kapcsán, így készült el egy 30 diából álló tartalmas prezentáció. A második forduló ezen kívül még egy egyedi feladatot is tartalmazott. A csapatnak készítenie kellett egy javaslatot arra, hogy melyik értéket látná szívesen a hungarikumok között. A Lovacskák csapat nevéhez hűen a Lovasszínházat választotta. Indoklásuk szerint ez a fajta színház nagyon egyedi és különleges, a magyar pedig lóra termett nép volt mindig is. A sikeresen megoldott második forduló már egyenes utat jelentett a döntőbe.
Nagy öröm, izgalom és lelkesedés töltötte el a Lovacskák csapatot a végső megmérettetés hallatán, ám újabb munka várt rájuk. Egy esszét kellett írniuk „Miért jó magyarnak lenni?” címmel. Fel kellett készülniük egy nehéz műveltségi vetélkedőre is, melynek kérdései a hungarikumokra és a nemzeti értékekre irányultak. Ezen kívül össze kellett gyűjteniük a helyi értékekből egy kiállításnyira valót, melyet a helyszínen mutattak be. Az értékeink között szerepelt a pozsonyi kifli, intézményünk kiadványai, emléktárgyai, helyi alkotások, a Pressburg c. film reklámpólója, a Szőttes táncegyüttes emléktárgyai, népviseleti elemei, az Új Szó, Pozsonyról szóló könyvek, DAC-sál, stb. A verseny döntője a Várpalotától nem messze lévő Királyszálláson volt, ahol 5 csapat versenyzett a dobogós helyezésért. Egyedül képviseltük a Felvidéket az erdélyi és a vajdasági csapatok mellett. A nagyon szoros küzdelemben a Lovacskák csapat ért be elsőként a célba.
Barbi, Zoé, Ádám, a hungarikumok nagyszerű ismerői, kiemelkedően teljesítettetek! Szeretettel gratulálunk, büszkék vagyunk Rátok!
Fröhlich Ágota felkészítő tanár