2023-2024Egyéb

Bemutatjuk tehetségdíjas diákjainkat

Az SZMPSZ immár kilencedszer hirdette meg a Felvidéki Tehetségnapot, amelyre 2024. június 25-én az érsekújvári Csemadok székházában került sor. Az egyéni tehetségeket díjazó pályázatra 66 iskolából 256 javaslat érkezett, ebből 99 jelöltnek ítélte meg a szakmai zsűri a tehetségdíjat. Az iskolánk által négy különböző kategóriában jelölt 6 diákot is érdemesnek tartották a kitüntetésre, ők felkészítő tanáraikkal együtt meghívást kaptak az ünnepségre. Hadd mutassuk be Önöknek tehetségdíjas diákjainkat! Az alábbiakban a pályázat diákokat jellemző részéből közlünk részleteket.

Schlosser Vivien Danielle iskolánk 6.A osztályos tanulója; Bertók Euridike és Kluka Márta növendéke, a természettudományi kategóriában kapta a tehetségdíjat. Vidám, jókedvű gyermek, aki sokkal többet dolgozik, mint beszél. Kicsi kora óta kitartó a játékban, fáradhatatlan a munkában, gyorsan megoldja a problémákat, örömmel talál kreatív megoldásokat az adott feladatra a matematikában, az informatikában, a zenében vagy a táncban. Kitüntetett tanuló, s az iskolai feladatai elvégzésén kívül bekapcsolódik szinte minden matematikai és informatikai versenybe, s azokban sikeres, legtöbbször dobogós helyezést ér el.  Matematikából  plusz feladatokkal terhelhető, a kötelező tananyag számára nem kihívás. A robotika szakkörben is nagyon aktív, jó csapatmunkás, türelmes, kitartó. A versenyek előtt még a hétvégéken is teljes erőbedobással gyakorol. A lányokra nem jellemzően a Scratch programozói felületen saját programokat (játékokat) fejleszt. Egy projekt keretében békamentésen is részt vett, ez annyira inspirálta, hogy programozott egy békamentéses számítógépes játékot, amellyel a Scratch Match versenyen csapatával sikeresen szerepelt, és bejutott az országos döntőbe.

Szabad idejében kedvtelésből  kisregényt ír, amit aztán saját rajzaival illusztrál is. Gyöngyből kis ékszereket, egyedi dísztárgyakat készít, saját elképzelése szerint, fantáziája, kézügyessége itt is megmutatkozik. Szívesen jár a természetbe, túrázik, fut, biciklizik, úszik. Hétvégenként egy sztepptánccsoportban gyakorol, a pihenés, a felüdülés, a feltöltődés egyik formája számára a zene, zongorázás. Szerintünk, tanárai szerint, Vivi egy kicsi csoda.

Baráth Bence idén fejezi be iskolánkban a 9. évfolyamot, tanulmányait szeptembertől gimnáziumunkban folytatja. Kluka Márta és Galo László tanítványa, a természettudományi kategóriában jelöltük tehetségdíjra. Kötelességtudó, megbízható, alapos tudással rendelkező tanuló, aki vállalt feladatait pontosan, nagy igyekezettel teljesíti. Szorgalma kimagasló, az iskolai versenyek aktív szereplője. Kedvenc tantárgyai közé tartozik a matematika, a kémia és az informatika. E tantárgyakból képviselte iskolánkat a legtöbbször versenyeken, de megméretteti magát egyéb területeken is, mint például a történelem, a fizika, a közgazdaságtan és az angol. Két alkalommal résztvevője volt a Hevesy György Kárpát-medencei Kémiaverseny országos döntőjének, amelyeken dobogós helyezést ért el, és eljutott az egri Kárpát-medencei döntőbe. Három éve kezdett robotokat építeni és programozni, részt vett a First Lego League és World Robot Olympiad versenyeken is. Ebben az évben a WRO regionális döntőjén 1. helyezést ért el. Szeret csapatban dolgozni, összetett feladatokat megoldani a csapattársaival. Szabadidejében 3D modelleket tervez, majd prototípusokat nyomtat, és tökéletesíti a tervezett elem funkcionalitását és formáját. A tehetsége megmutatkozik a zene terén is, nagyon szépen zongorázik, akár négykezest is játszik. Kedvenc sportjai a szellemi sakk, a kosárlabda, az úszás és a sízés. Szívesen utazik, fedez fel más kultúrákat, hagyományokat, városokat. 

Nemes Máté idén fejezi be iskolánkban a 9. évfolyamot. Vidám és barátságos jellemével, kitűnő tanulmányi eredményeivel és szorgos munkájával inspirálja környezetét. Leginkább a történelem és a természettudományok iránt érdeklődik. Ennek köszönhetően különféle tanulmányi területeken számos versenyben és projektben vesz részt. Két alkalommal résztvevője volt a Hevesy György Kárpát-medencei Kémiaverseny országos döntőjének, amelyeken dobogós helyezést ért el, és eljutott az egri Kárpát-medencei döntőbe. Három éve kezdett robotokat építeni és programozni, részt vett a First Lego League és World Robot Olympiad versenyeken is. Ebben az évben a WRO regionális döntőjén 1. helyezést ért el. Szeret csapatban dolgozni, összetett feladatokat megoldani a csapattársaival. Szabadidejében szívesen olvas, főként szépirodalmi, sci-fi és fantasy regényeket. Szeret társasjátékozni, kedvencei a stratégiai játékok. Ezenkívül lovagol, sakkozik és szívesen túrázik családjával és a cserkészekkel. Immár nyolcadik éve fúvós hangszeren is játszik, kedvence a komolyzene, amit a lego robot számára lejátszhatóvá tett, ezzel különleges hangulatot teremtett a robotika csapat számára. Kitűnő tanulmányi eredményének és az írásbeli felvételin szerzett magas pontszámainak köszönhetően felvételt nyert az egyik győri gimnáziumba, ahol szeptembertől folytatja tanulmányait.

Dávid Dórát, Kulcsár Mónika tanítványát országos és nemzetközi sikereiből kifolyólag ugyan a magyar nyelv és irodalom kategóriában terjesztjük fel a Pedagógusszövetség Tehetségdíjára, de sokoldalú tehetsége, szorgalma, munkabírása, maximalizmusa és ambíciói kapcsán más területen is kiemelkedik: állandó résztvevője az idegen nyelvi, a fordítói, a biológiai, környezetvédelmi és más versenyeknek is, és még csak másodikos gimnazista! Színjeles tanuló, végtelenül empatikus és barátságos, ez nemcsak abban mutatkozik meg, hogy osztálytársainak sokat segít a tanulásban, hanem bekapcsolódott iskolánk Mentorprogramjába is: szabadidejében alsó tagozatos, sajátos nevelési igényű kisdiákok fejlesztésében, tanulmányi előrehaladásában segíti az iskolai inklúziót. Szenvedélye az írás, minden alkalmat megragad pályázatokon való részvételre; kiváló helyesíró, az “átlagos” gimnazistáktól eltérően még élvezi is az órákon, napokon keresztül tartó foglalkozást a szabályokkal, gyakorlást a versenyekre; remek csapatjátékos, ezt bizonyítja, hogy az egyéni sikerein kívül egy olvasáson, műértelmezésen alapuló csapatverseny kétszeres dobogós helyezése kapcsán is javasoljuk a Tehetségdíjra; imád olvasni, tagja a gimnazista Könyvklubunknak, ő az a fiatal, aki egy idő előtt befejezett dolgozat után vagy a tanítási szünetben nem a telefonját veszi elő, hanem egy vaskos könyvet lapozgat. Így természetesen a továbbtanulási szándékai között is ott szerepel a magyar nyelv és irodalom!

Németh András gimnáziumunk szorgalmas diákja, aki családfakutatásának köszönhetően kimagasló eredményt ért el a Kutató Diákokért Alapítvány által kiírt konferencián. A szlovákiai forduló elmaradása miatt egyből a Mórahalmon megrendezett elődöntőbe került, ahonnan továbbjutott a kaposvári döntőbe, ahol kiérdemelte a Kárpát-medencei első helyet. Kutatása tárgyát családja felmenői közül azon személyek képezték, akik katonai pályafutásukkal életüket hazájuk szolgálatába állították. A kutatást tanára, Borka László és édesapja, Németh Tibor mentorálásával a lehető legalaposabban folytatta, levéltári forrásokat kutatott, adatbázisokban böngészett, felkutatta az élő hozzátartozókat, levelezett hagyományőrző szervezetekkel, felkereste az érintett személyekhez kapcsolódó szlovákiai és magyarországi sírokat és emlékhelyeket. A rossz állapotban lévő sírhelyek helyreállítását édesapjával közösen kezdeményezték. Kutatásának tökéletesítését szabad idejének heteken át tartó feláldozásával és az ilyen nagy léptékű munka megvalósításához szükséges szorgalommal és alázattal végezte, nem csüggedve az elé tornyosuló feladat embert próbáló volta előtt.

Šillo Klára (III.A) énektanára, Eva Casanova a következőket írta tanítványáról: Klárika jelenleg a legtehetségesebb diákom a szenci művészeti alapiskolában. Kilencévesen kezdtem el foglalkozni vele, már akkor láttam, hogy kiemelkedő zenei tehetsége van. Pár év múlva elkezdtünk a klasszikus ének versenyeire járni, hogy megtapasztaljuk, mennyit fejlődött Klárika, hol tart országos és nemzetközi szinten a kortársaihoz viszonyítva. Versenyeztünk Prágában, Privigyén, Zsolnán, Zólyomban, az elért jó helyezések bizonyítják, hogy a továbbiakban is van hova fejlődnie Klárikának. Nagyon büszke vagyok rá.

Iskolánk nevében annyit tennénk hozzá az énektanár szavaihoz, hogy Klárika a középiskolai jelentkezését a pozsonyi konzervatóriumba is beadta három évvel ezelőtt, fel is vették ének szakra, mégis a gimnázium mellett döntött, hiszen így az éneket is folytathatja, és a jövője szempontjából további fonos impulzusok is érhetik. Szorgalmas, jó tanuló, akinek a véleményére, a gondolataira érdemes odafigyelni, ezt osztálytársai is tudják róla. Művészetszeretete nem merül ki a zenében, szereti az irodalmat, sokat olvas. Nagyon empatikus, segítőkész, gimnáziumi tanulmányai elején mentorként működött iskolánk inkluzív csapatának segítve. Zenei tehetsége mellett ezek azok a jellemvonások, amelyek miatt javasoljuk őt mi is a Pedagógusszövetség Tehetségdíjára.

Köszönjük az SZMPSZ-nek, hogy a Tehetségdíjak odaítélésével iskolánk falain kívül is sokan megismerték tehetséges diákjainkat, nagyon büszkék vagyunk rá!

A rovat cikkei

Back to top button