Németh Szilárd – A foci az élete

Hogyan sikerült összeegyeztetni az élsportot a tanulással, az iskolával a gimnáziumi évek alatt?

Az élsportot és a tanulást nem volt könnyű összeegyeztetni, de volt külön programom, ami hozzásegített. És természetesen köszönet jár az összes tanárnak, mert probléma nélkül elnézték a hiányzást, ami hozzájárult ahhoz, hogy sokszor késve sikerült csak felkészülnöm az órákra. De végül sikeresen leérettségiztem.

A Duna utcai alma mater mennyiben járult hozzá az Ön későbbi sikereihez?

A sikerekhez sok kis apró kocka járul hozzá, most gondolok a családra, edzőkre, akik formálták az egyéniségemet és hozzásegítettek a cél eléréséhez. Természetesen ide tartozott a Duna utcai alma mater is.

Ha nem lett volna a sport, melyik szakma felé kacsingatott volna? A sport mellett jutott ideje egyéb kedvteléseinek hódolni?

Erre a kérdésre nehéz válaszolnom, mert az egész eddigi életemet a sportra áldoztam. Csupán most, ahogy befejeztem az élsportot, jut idő a kedvtelésekre.

Mikor vált az Ön számára világossá, hogy a futball lesz a „kenyéradója”, az élbolyba kerülhet?

Amikor 17 évesen bekerültem a Slovan első csapatába és pár hónappal később jött a válogatottból a meghívó.

A szlovák futballválogatottban, ill. csapatokban érezte-e előnyét vagy hátrányát magyar származásának?

Magyarként egyetlen csapatban sem volt problémám. Mindenhol elismertek, respektáltak.

Szakmai életrajzát olvasva több futballklubnak is tagja volt. Melyiknél érezte magát a legjobban, melyhez kötődnek a legszebb emlékek?

Nehéz egy csapatot kiemelni, mert hihetetlen, de mindenhol szerencsém volt és jó csapattársaim voltak. Sok szép emlék fűz mindenhová. De ha mégis választani kellene, akkor Anglia és a Middlesbrough lenne az első helyen. Viszont Franciaországban kimondottan szörnyű volt.

Mennyit köszönhet tehetségének, ill. az évek alatt szerzett tudásnak, tapasztalatnak, esetleg a szerencsének?

Szerintem a tehetség van az első helyen, utána jön a szerencse és a tapasztalat, valamint a tudás. Minden összetevőnek más időszakban van fontos szerepe és természetesen fontos, hogy az ember ki tudja használni őket.

Mely országban élt eddig a legszívesebben?

Angliában. Ott a foci a minden. Hihetetlen milyen szinten működnek a klubok, milyen feltételeket teremtenek számunkra. Szlovákiában még sokáig csak álmodhatunk róla.

Tudjuk, hogy a sport az egészséges életmód elengedhetetlen része. A profi sportolóktól azonban elég gyakran emberfeletti teljesítményt vár a szakma és a közönség is. Mennyire viseli meg az élsport az emberi szervezetet?

Bizony nekem nagyon sok problémám volt a karrierem alatt, viszont nem mid függött össze az élsporttal. A végén szerintem minden sportoló kisebb-nagyobb problémákkal küszködik.

Elsősorban egészségügyi okok miatt mondott búcsút sportkarrierének, Krisztusi korban van, milyenek a további tervei?

Mindenképpen szeretnék a focinál maradni. Most pillanatnyilag fiatal tehetségek keresésével foglalkozom. A későbbiekben lehetséges, hogy az edzői szakot is kipróbálom.

Köszönjük az interjút! Jó egészséget és további sportsikereket kívánunk!

Névjegy

  • született 1977. augusztus 8.-án, Komáromban
  • Meghatározó játékosa volt a felnőtt válogatottnak is 1996-tól egészen 2006-ig – 59 mérkőzésen 22 gólt lőtt
  • 2001-ben az angol első osztályban szereplő Middlesbrought-val írt alá ötéves szerződést
  • A 2006-07 szezon kezdete előtt kétéves szerződést írt alá a Bundesliga-ban szereplő Alemannia Aachen csapatával
  • 2011-ben végleg visszavonult az aktív labdarúgástól