Bolemant Éva:
A SZNM – A SZLOVÁKIAI MAGYAR KULTÚRA MÚZEUMA MELLETT MŰKÖDŐ MUZEOLÓGIAI SZAKKÖR
2009. szeptemberében indult. A Szlovák Nemzeti Múzeum keretén belül 2005-től a múzeum vezetése nagy hangsúlyt fektetett a hatáskörébe tartozó múzeumok múzeumpedagógiai tevékenységének fejlesztésére. A SZNM – A Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeumában is elkezdődött ez a tevékenység. Múzeumunk megalakulásától fogva együttműködik a Pozsonyi Duna utcai Magyar Tannyelvű Alapiskolával és Gimnáziummal. Az iskolával való együttműködés keretében a kiállításainkhoz tárlatvezetést, kísérőrendezvényeket, beszélgetéseket, író – olvasó találkozókat és más érdekes, interaktív foglalkozásokat kínáltunk az idelátogató diákoknak és pedagógusoknak. A muzeológiai szakkör elindításakor az iskola gimnazistáit szólítottuk meg ezzel a lehetőséggel. A gimnáziumi évek során döntik el a fiatalok, milyen pályára lépnek, milyen foglalkozást választanak maguknak. Ebben a döntésben szeretnénk segíteni a diákoknak a múzeumi munka bemutatásával. A szakkör látogatását azoknak a diákoknak kínáljuk, akik érdeklődnek a történelem, a régészet, az irodalom és a művészetek iránt, vagy egyszerűen csak érdekli őket egy múzeum belső élete, a munka, amelyet az itt dolgozók végeznek.
A múzeumpedagógiáról szóló szimpóziumokról, konferenciákról, tanulmányutakról és a szakirodalomból, valamint a munkánk során szerzett tapasztalatból tudjuk, hogy a „mozgás“ és az „élmény“ az, amelynek helyet kell keresni a múzeumban is. Észre kell vennünk az új igényeket, a lehetőségeket, az új eszközöket, amelyek készenlétben állnak, csak be kell őket engednünk a múzeumok, sokszor „vastag“ falai közé.
Munkánk bemutatásával, előadásokkal a foglalkozások alkalmával betekintést nyújtunk a szakkörös diákoknak a múzeumi munkába, a kiállítások létrehozásának rejtelmeibe, az ötlettől egészen a kivitelezésig. A szakkörös diákokkal más kulturális intézményeket is meglátogattunk, megismerkedhettek a könyvtári rendszerekkel, más múzeumok, galériák tevékenységével. Megtapasztalhatták a rádiós munkát, a Pátria Rádió jóvoltából részt vettünk egy stúdióbeszélgetésen, ami élő adásban hangzott el. A rádió épületét is megismerhették a diákok, betekintést nyertek a Szlovák Rádió napi munkájába, bekukkanthattak a stúdióba, látták a hangmérnök, a műsorvezető, a műsorfelügyelő munkáját.
A szakkörös diákok a múzeum tevékenységéhez kapcsolódó témákból válogatva saját projektet, munkát készítettek. Végh Viktória és Lelkes Viktória munkája a szlovákiai magyarok történelméhez kapcsolódik. A helytörténeti munkák két falu (a diákok szülőfalujának) történetét dolgozzák fel az ő szemszögükből. A két másik munka a múzeum Danubius Fluvius című, a Duna folyóról szóló kiállításhoz kapcsolódik (szintén a diákok szülőhelye szerint), és az említett folyó a fő témája.
A múzeumpedagógiai foglalkozások során a múzeumunk, Hagyományok és Értékek – Magyarok Szlovákiában című állandó kiállításához két diáklány munkalapot készített. A munkalap az etnográfiai rész megtekintése után tölthető ki, játékos formában vonja be az ide látogató gyerekeket a kiállítás alapos megtekintésébe és értelmezésébe. A munka során a diáklányok megismerkedhettek a múzeumpedagógiai programok létrehozásának illetve a múzeumpedagógiai eszközök felhasználásának alapjaival. Munkájuk eredménye az elkészült „Munkalap“, amelynek bemutatásával felelősséget vállalnak saját munkájukért. A diákoknak a munkalap elkészítése közben figyelembe kellett venniük, hogy milyen korosztálynak készült, hogy mi okból veszik majd a kezükbe a gyerekek, hogy a múzeum miért kínálja a közönségnek, miért ilyen formában és mit szeretne elérni ezzel a segédeszközzel.
A szakkörösök részt vettek a múzeum által szervezett Mikszáth-szimpóziumon, ahol egy ilyen rendezvény szervezési kulisszatitkait ismerhették meg.
Végül, de nem utolsó sorban kapcsolatokra tettek szert, megismerkedtek a múzeum dolgozóival, szakemberekkel, művészekkel, írókkal, rádiósokkal, könyvtárosokkal és más szakmabeliekkel. A munka írása során beszéltek a falubeli emberekkel, idősekkel, fiatalokkal.
Sokrétű munkát végeztek diákjaink az elmúlt iskolaévben, amelynek eredményét a 2010. október 20.-án megnyílt kiállításon mutatják be a nagyközönségnek!